اتحادیه حق العملکاران میوه و تره بار تهران



۳۶۰۰ تن طالبی از مزارع ورامین برداشت می‌شود


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین گفت: دشت ورامین حاصل خیز ترین دشت استان تهران است، در سال جاری ۱۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت طالبی قرار دارد که ۳۶۰۰ تن طالب بر داشت می‌شود.



علیرضا غنی‌زاده مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از نفوذ مافیای دلالی در خرید زعفران از کشاورزان خبر داد و گفت: متأسفانه دلالی خرید زعفران در دستان چند نفر است و آنها این محصول استراتژیک و ارزآور را به کمترین قیمت از کشاورزان خریداری می کنند و به دو برابر قیمت در بازار می فروشند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمتی که اکنون دلالان از کشاورزان خریداری می‌کنند یک میلیون تومان زیر قیمت تمام شده است وکشاورزان با توجه به هزینه‌های برداشت، فرآوری، خشک کردن گل و نیز هزینه خرید پیاز زعفران در حقیقت ضرر می‌کنند.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه قیمتی که دلالان و مافیا از کشاورزان خریداری ممحسن بنائیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس از ورامین اظهار داشت: دشت ورامین از حاصل خیز ترین دشت استان تهران است که محصولات فراوانی از این دشت حاصل خیز برداشت می شود.
وی گفت: برداشت طالبی از هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان آغاز شد و به بازار های میوه و تره بار استان ارسال می‌شود.
بنائیان بیان کرد: در سال جاری بیش از یک هزار هکتار از اراضی دشت ورامین زیر کشت طالبی رفته که این میزان نسبت به سال زراعی گذشته، افزایش ۲۰۰ هکتاری داشته است.
وی ادامه داد: میزان عملکرد طالبی در هر هکتار ۳۰ تن می‌باشد که به دلیل وضعیت مناسب شرایط آب و هوایی، محصول طالبی امسال ورامین نسبت به سال گذشته از کیفیت بیشتری برخوردار است، محصول طالبی ورامین از مهمترین محصولات استان تهران است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین خاطرنشان کرد : فصل برداشت طالبی در ورامین نسبت به سال گذشته با تأخیر دو هفته‌ای مواجه شده که این امر به دلیل بارش‌های اوایل فصل و شرایط مناسب آب و هوایی نسبت به سال گذشته است.
وی اظهار کرد: کشت طالب از محصولاتی است که آب زیادی را مصرف می کند، به دنبال این هستیم که کشت محصولات کشاورزی را دشت ورامین تغییر دهیم تا آب کمتری مصرف کنند.
وی در پایان گفت: باید به سمت کشاورزی نوین پیش رویم تا با کمترین آب بیشترین محصولات را برداشت کنیم هم صرفه اقتصادی داشته باشد.