اتحادیه حق العملکاران میوه و تره بار تهراناسراف میلیاردها تومان بیت‌المال توسط سازمان تعاونی روستایی


رییس اتحادیه بارفروشان گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی با استفاده از رانت دولتی اقدام به خرید میوه از دلال‌ها با قیمت بالاتر از نرخ مصوب بازار کرده و اینگونه تعادل بازار را برهم زده است از این‌رو اتحادیه در آستانه عید آنقدر میوه در بازار با زیر قیمت دولتی عرضه می‌کند که میوه آنها در دست‌شان بماند.
مصطفی دارایی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، ضمن انتقاد از عملکرد سازمان مرکزی تعاون روستایی، گفت: اتحادیه بارفروشان از مدت‌ها پیش به وزارت کشاورزی نامه نوشت که در سال جاری به‌دلیل وفور سیب و پرتقال نیازی به ذخیره‌سازی این اقلام از سوی دولت در آستانه شب عید وجود ندارد.وی ادامه داد: سازمان تعاونی روستایی زمانی که قیمت پرتقال کف بازار 7 تا 8 هزار و 500 بوده آن را کیلویی 13 هزار و 900 تومان از دلال‌ها خریداری کرده است. این سازمان 50 هزار تن سیب و پرتقال خریداری کرده و تردید نداشته باشید که این محصول از کشاورزان خریداری نشده است چراکه هیچ کشاورزی در شمال کشور این میزان محصول ندارد بیشترین حجم محصول در دست کشاورزان حداقل 200 تن است.

به گفته دارایی‌نژاد، قیمت میوه خریداری شده از سوی سازمان تعاون روستایی 35 تا 40 درصد با قیمت کف بازار اختلاف دارد.

رییس اتحادیه بارفروشان دلیل گران خریدن میوه شب عید از سوی رییس این سازمان را غیرمعقول خواند و افزود: هزینه بسته‌بندی این میزان به قیمت میوه اضافه نمی‌کند و بدون تردید این وسط رانتی وجود دارد.

این فعال اقتصادی با اشاره به افزایش 2 هزار تومانی میوه در میدان اصلی میوه و تره‌بار، گفت: بعد از اعلام این خبر که سازمان تعاون روستایی اقدام به خرید میوه با این قیمت‌ها کرده، قیمت‌ها نیز در میدان اصلی بالا کشیده شد. من نمی‌دانم با چه منطقی این کار انجام شده است؟!

وی با بیان اینکه سازمان تعاونی روستایی اعلام کرده است که می‌خواهد میوه شب عید را 30 درصد ارزان‌تر از بازار عرضه کند، گفت: این سازمان کیلویی 15 هزار تومان خریداری کردند اما می‌خواهند آن را 30 درصد ارزان‌تر بفروش برساند مابه التفاوت این ضرر از چه محلی می‌خواهد پرداخت شود؟ این پول بیت‌المال است که این وسط حیف و میل می‌شود از این‌رو این قرارداد باید کنسل شود.

دارایی‌نژاد ادامه داد: اتحادیه بارفروشان باهدف مقابله با رانت دولتی شب عید آنقدر میوه در میدان خواهد ریخت که میوه سازمان تعاونی روستایی در دست آنها بماند. چراکه در حال حاضر مردم برای خرید 2 کیلو سیب‌زمینی به چالش خورده‌اند اما از سوی دیگر این سازمان میلیاردها تومان پول بیت‌المال را دور می‌ریزد.

به گفته وی، وزیر کشاورزی باید در این بخش ورود و این مسئله را رصد کند.

این فعال اقتصادی بابیان اینکه مردم نباید چوب زد و بندهای دولتی را بخورند، گفت: قیمت سیب‌زمینی نیز متعادل نشده و در میدان اصلی کیلویی 8 تا 11 هزار تومان است و قیمت سیب‌زمینی نو کیلویی 14 هزار تومان است و در واحدهای صنفی زیر 20 هزار تومان پیدا نخواهید کرد