اتحادیه حق العملکاران میوه و تره بار تهرانقیمت سیب زمینی تا 25هزارتومان بالا میرود


نگرانی آنجاست که درهفته آینده بیست درصد افزایش قیمت داشته باشیم.چراکه تا برداشت بار سیب زمینی از اصفهان در 20 خرداد،تنها برداشت از گرگان خواهیم داشت.زمانی که در میدان قیمت سیب زمینی 18هزار تومان شود ،در بازار خرده فروشی تا 25 هزار تومان هم بالا خواهد رفت.دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان تهران بیان کردابتدا باید نیاز داخل تامین شود سپس به صادرات بپردازیم.اکنون سیب زمینی انبار همدان ،کرمانشاه و اردبیل تمام شده است. مقداری در سردخانه ها موجود بود که تقریبارو به اتمام است.روزانه 15 کامیون بار،حدودا 150 تن سیب زمینی به عراق برده میشود.میزان سیب زمینی کشور کاهش یافته است از طرفی سیب زمینی جیرفت نیز تا سه روز دیگر تمام میشود.تا زمانی که سیب زمینی اصفهان 15 خرداد و اول تیر سیب زمینی همدان مجددا دست بیاید.تنها از گرگان و باقیمانده ذخائر سردخانه ها سیب زمینی کشور تامین میشود.از طرفی 1000 تن کارخانه های ما مصرف دارند وگرگان به کارخانه های مشهد و ساوه و... نیز بار ارسال میکند.

وی افزود: امروز در گرگان سیب زمینی را 12 هزارتومان سر زمین و تهران 14 هزارتومان فروختند.اکنون در همدان سیب زمینی کهنه را 10 هزار تومان برای صادرات و سیب زمینی نو را 13هزار تومان میفروشند.نگرانی آنجاست که درهفته آینده بیست درصد افزایش قیمت داشته باشیم.زمانی که در میدان قیمت سیب زمینی 18هزار تومان شود ،در بازار خرده فروشی تا 25 هزار تومان هم بالا خواهد رفت.

وی خاطر نشان کرد: سیب زمینی قوت مردم است.قرار بر این بود عرضه زیاد شود اما متاسفانه قطره چکانی افزایش میدهند. تا 15 خرداد که سیب زمینی اصفهان برداشت شود،تنها از گرگان بار خواهیم داشت.

دارایی نژاد بیان کرد: لازم است یک قیمت ثابت در کل کشور قرار بدهند و تنها کرایه حمل به آن اضافه شود.برای مثال زمانی که بار به مشهد میرود ببینند از گرگان تا مشهد چقدر هزینه میشود و همان را اضافه کنند و الا سیب زمینی در هفته آینده تا 15 هزار تومان بالا خواهد رفت.

وی افزود: در هفته گذشته همه محصولات صیفی و سبزیجات بیست درصد افزایش قیمت داشت.دلیل آن این است که عرضه قطره چکانی است.الان دلالان باعث میشوند بار به میزان کافی نیاید.کرایه ها و هزینه کارگر زیاد شده اما مگر چقدر افزایش یافته که قیمت سیب زمینی اینچنین بالا رود.
وی اظهار کرد: کارخانه های چیپس و خلال به شدت قیمت را بالا میبرند.چراکه هم در داخل میتوانند گران بفروشند و هم صادرات برایشان صرف میکند لذا تا 15 هزار تومان هم از زمین سیب زمینی بخرند،باز هم برایشان صرف میکند.در نتیجه کشاورز سر زمین به کارخانه دار میفروشد تا به عمده فروش بازار.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران بیان کرد: راه حل این چالش،اعلام قیمت سراسری به علاوه کرایه بار است.اگر تنها در تهران اعلام کنیم قیمت بالا نفروشند ،کشاورزان بار به تهران نمیزنند و مثلا به کرج ارسال میکنند.باید سراسر کشور یک قیمت ثابت اعلام شود.

وی ادامه داد:امکان اینکه مردم میوه مصرف نکنند هست اما سیب زمینی که قابل حذف شدن نیست.اکنون سبزیجات و میوه جات که 66 قلم هستند،بیست درصد افت خرید داشتند،چراکه قدرت خرید پایین آمده است.

وی ضمن انتقاد از جهاد کشاورزی گفت: جهاد کشاورزی به عنوان متولی این امر باید اعلام کند علت این اتفاق چیست .چرا توزیع را کم کرده اند و نظارت کافی وجود ندارد.تعاونی های روستایی در چنین مواقعی باید ورود کنند. و قیمت هارا بشکنند.تا سیب زمینی اصفهان طی 15 روز آینده بدست آید تنها سیب زمینی گرگان را داریم و اگر جهاد کشاورزی توزیع لازم را انجام ندهد، چالش بسیار بزرگی پیش می آید.

وی بیان کرد لازم است تنها سیب زمینی بیست روز یکسان سازی قیمت در کل کشور داشته باشد.صادرات بخاطر ارز آوری که ایجاد میکند خوب است اما جهاد کشاورزی باید جهت تنظیم سیب زمینی بازار ورود کند.اگر جهاد ذخیره سیب زمینی دارد باید آزاد بکند.تا عرضه زیاد نشود قیمت نمیشکند.سیب زمینی کهنه زیر ده تومان وجود ندارد. اگر کنترل لازم صورت نگیرد، سیب زمینی نو در میادین تره بار 15هزار تومان میشود.

دارایی نژاد افزود: مشکل سیب زمینی تا 20 خرداد وجود دارد.اگر عرضه زیاد نشود قیمت بالا میرود.در این دو هفته برخی دلالان عرضه را کم میکنند و دیگر قیمت دست آن هاست نه دست بارفروش ها.جهاد کشاورزی باید بداند چه زمان بار کم و زیاد میشود.همواره باید یک منبع ذخیره داشته باشد تا زمانی که بار کم میشود بتواند به بازار تزریق کند و عرضه را زیاد کنند تا قیمت بشکند.

*لزوم ممنوعیت فروش سیب زمینی به کارخانه ها به مدت 20 روز

*وی خاطرنشان کرد: اکنون روزانه هزار تن بار سیب زمینی به کارخانه ها میرود.باید فعلا متوقف شود. زمانی که به مدت بیست روز این هزار تن و مقداری از باری که صادر میشود کف بازار بیاید ،میتواند جلوی این مشکل را بگیرد. علی الحساب باید از سوی جهاد کشاورزی عرضه به داخل داده شود.

وی افزود: طبق محاسباتی که انجام شده کارخانه های چیپس و خلال،سودی حدود ۱۵ برابری نسبت به قیمتی که سیب زمینی را از کشاورز میخرند،میبرند.
سازمان تعزیرات و حمایت از مصرف کننده باید رسیدگی لازم را انجام دهند.


وی در پایان گفت:تمامی صیفی جات و سبزیجات 20 درصد 66 قلم افزایش یافت به علت کمبود عرضه.درگذشته ورودی بار 15 هزار تن بوده اما امروزه 7 هزار تن است.محصولات برداشت شده اما توزیع مناسب صورت نگرفته است.البته اکنون بیشتر نوبرانه ها هستند.از 15 خرداد ماه که هلوی گلستان و باقی میوه ها دست می آید،یعنی حدود دو هفته دیگر قیمت ها میشکند.